Tikrosios daiktų funkcijos, kurių mes nežinojome, nors dažnai naudojamės šiais daiktais

Kam reikalingi „apskritimai“ ant kamštelių?

Šis „apskritimas“ skirtas sulaikyti anglies dioksidą butelyje.

Kam reikalinga mėlyna dalis ant trintuko?

Tikriausiai prisimenate, jog panaudojus mėlyną trintuko dalį, ji neduodavo jokios naudos, o tik subjaurodavo parašytą žodį ar net subjaurodavo lapą. O ant mėlynosios dalies dažnai būdavo nupieštas parkelio galiukas. Pasirodo, kad jis iš tikrųjų nutrina rašikliu užrašytą tekstą, tačiau kai tekstas parašytas ant kitokio popieriaus – žymiai kietesnio ir storesnio, dažniausiai skirto menininkams.

Ar kada nors skrisdami lėktuvu pastebėjote tokią skylutę prie lango?

Pasirodo, toji maža skylutė lange yra gyvybiškai svarbi ir daugeliu atveju gali išgelbėti lėktuvo keleivius nuo nelaimės. Turbūt jau supratote, jog tai susiję su slėgio reguliavimu lėktuve.

Beveik visi lėktuvų stiklai yra sudaryti iš trijų sluoksnių: vidinio, kurį visi gali liesti, vidurinio ir išorinio – pastarieji du yra svarbiausi. Daugeliu atvejų skylutę turi vidurinis langas.

Kadangi lėktuvai skrydžio metu įprastai pasiekia maždaug 10 kilometrų aukštį, jis būna tokiame lygyje, kur atmosferos slėgis yra aukštas, o deguonies kiekis yra itin praretėjęs, tad netinkamas mums, žmonėms. Todėl lėktuvo salone, šių skylučių pagalba palaikomas dirbtinis spaudimas. Kadangi išorės ir vidaus spaudimų skirtumą turi atlaikyti lėktuvo konstrukcijos.

Tai kam visgi reikalinga toji skylutė?
Jos pagalba didžioji dalis spaudimo yra perkeliama nuo vidurinio lango sluoksnio išoriniam – pačiam storiausiam, tvirčiausiam ir atlaikančiam didžiausias išorinės jėgos apkrovas. Blogiausiu atveju, jeigu išorinis langas būtų pažeistas, visą apkrovą tektų perimti viduriniam sluoksniui, kuris deja nėra toks tvirtas. Bet dėl to neverta jaudintis, nes pilotai iškart pamato, kai spaudimas salone kinta, ir gali imtis greitų veiksmų – leistis žemiau ar planuoti avarinį tūpimą.

Ekspertų teigimu, be šių mažyčių skylučių lėktuvo iliuminatoriaus stiklai gali įtrūkti ar visai sudužti. Beje, per šias skylutes pasišalina tarp stiklų susikaupusi drėgmė, kuri gali sukelti lėktuvo koroziją bei jį pažeisti.

Beje, dėl to paties spaudimo lėktuvų langai yra ne kvadratiniai, o ovalo formos. Kvadratiniai lėktuvų langai buvo anksčiau, tačiau po dviejų orlaivių avarijų inžinieriai suprato, kad jie – silpnoji konstrukcijos dalis: langų kampus veikia gerokai didesnis spaudimas, dėl to šios vietos tampa pažeidžiamesnės. Vienas paprastas sprendimas – langų užapvalinimas – išsprendė problemą: tokiu atveju spaudimas subalansuojamas ir lengviau atlaiko konstrukcijos pokyčius.

Ar žinote, kodėl prie naujo drabužio pridedama ne tik atsarginė saga, bet ir audinio gabalas?

Galvojate, jog visa tai tik pataisymui? Iš tikrųjų, pridėtu medžiagos gabalėliu galite patikrinti įvairių skalbimo miltelių poveikį rūbui.

O kam skirta maža džinsų kišenėlė?

Čia nepatogu nei susidėti monetas, nei savo išmaniojo neįsikiši. Tad kam skirta ši kišenėlė? Žymiausi džinsų gamintojai turi atsakymą. Ši kišenėlė skirta kišeniniam laikrodžiui.

Devynioliktame amžiuje kaubojai turėdavo laikrodį ant grandinėlės, kurią segdavosi prie liemenės. Tam, kad kaubojai savo laikrodžių nesudaužytų buvo sugalvota ši maža kišenėlė, į kurią jie galėtų įsidėti laikrodį.